10.000 Yıllık Sakız Bulundu !

1 dk. Okuma Süresi


On bin yıldan fazla bir süredir, huş ağacı kabuğu katranından yapılmış eski bir sakız, İskandinavya'nın ilk insan yerleşimcilerin DNA'sını korumuştur.

1990'larda, İsveç sahilindeki Huseby Klev olarak bilinen, tarih öncesi av-avcı alanında keşfedilen üç parça sakızın sırlarını çözmek için bilim insanları on yıllardır uğraşıyorlar.

Birkaç yıl önce, araştırmacılar nihayet kırılgan malzemeyi test etmeye başladılar ve geçen yılın Aralık ayında, önceden basılmış bir çalışmada kalıntılarda antik insan DNA'sı bulunduğunu iddia ettiler.

tas devri sakizi 1 - 10.000 Yıllık Sakız Bulundu ! - giriftt-science
Diş işaretli topaklar halinde parçalanan sakızda ekip, Taş Devri tükürüğünün kalıntılarını buldu. Ve bundan, bu bölgedeki en eski insan DNA'sını sıralayabildiler.

Görünen o ki her bir yumru bir kişiye aitmiş: İki kadın ve bir erkek.

Ancak yazarların aksine, bu sadece bir hobi değildi. Hammadde talaşı ile çevrili olduğu için muhtemelen alet yapımında kullanılıyordu ve yapışkan sakız işlemin bir parçasıydı.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

33
33 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)