Oral Seks Düşük Yapma Riskini Önleyebilir !

2 dk. Okuma Süresi


Hollanda’da yapılan yeni bir çalışmaya göre oral seks, tekrarlayan düşük yapma oranının azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bir kadının 20. Gebelik haftasından önce üç veya daha fazla tekrarlayan düşük, bazı tahminlerin daha yüksek olmasına rağmen kadınların yaklaşık yüzde 1’ini etkiler.

Tekrarlayan düşüklerin nedenleri, uterus anomalileri, endokrin bozuklukları, maternal kalıtsal ve edinilmiş trombofili ve ebeveyn kromozomal anormallikleri gibi değişebilir. Ancak birçok çift için, gebelik kaybının çoklu bölümlerinin arkasındaki neden hiçbir zaman tanımlanmamıştır.

Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bir Hollandalı kadın doğum uzmanı ekibine göre; Tekrarlayan düşüklerle ilgili kör noktalarımızdan biri, fenomen immünolojisine dair mevcut araştırmaların çoğunun anne bağışıklık sistemine dayanması olabilir.

Paternal faktörler, mevcut araştırmalar erkeklerin ve özellikle de spermlerinin hamile kalmadan önce ve sonrasında kadının bağışıklık sistemini etkileyebileceğini öne sürmesine rağmen, o kadar fazla araştırılmadığını söylüyorlar.

Düşünce, paternal antijenlere karşı fetusun spesifik maternal toleransının spermlere maruz kalmanın neden olabileceği ve sadece vajinal maruz kalmanın yanı sıra oral maruz kalmanın da yol açtığı yönündedir.

2000 yılında yapılan bir çalışmada oral seks ve bunun sırasında spermin yutulması hareketinin, kadınlarda azalmış preeklampsi oluşumu ile korele olduğunu bulundu.

oral seks 1 - Oral Seks Düşük Yapma Riskini Önleyebilir ! - giriftt-manwomen, giriftt-nsfw

Tabii ki, araştırma zaten insanların oral seks yapması gerektiğini veya yapmaması gerektiğini söylemiyor. Ama Leiden ve ekibi bağlantının arkasındaki biyolojiyi araştırmak istiyorlardı.

Bu çalışmada, en az üç açıklanamayan ardışık düşüklüğü deneyimleyen ve üçüncü düşük döneminde 36 yaşın altındaki 97 kadına baktılar. Kontrol grubu ile eşleştiğinde (tekrarlayan gebeliği kaybetmemiş 137 kadından oluşan) anket sonuçları, herhangi bir gebeliği kaybetmemiş kadınların ortalama olarak erkek eşlerinde daha fazla oral seks yaptıklarını göstermiştir.

Analizde, düşük yapma grubunun yarısından biraz fazlası (yüzde 56,9) eşleriyle oral seks yaptığını bildirdi. Düşük yapma grubunun neredeyse dörtte üçü (yüzde 72,9) oral seks rapor etti.

Bu sonuçlar herhangi bir nedensellik bağı göstermez. Oral seksin düşüklerde bu azalmaya katkıda bulunduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Oyunda diğer birçok faktör var ve bu çalışma ilişkinin sadece küçük bir kısmına ve sadece kendi kendine raporlama yoluyla baktı.

Ancak araştırmacılar, kadınların spermlere maruz kalma biçimlerinin ve eşleriyle birlikte yürüdükleri cinsel faaliyetlerin, eşlik edenlerin neden olduğunu anlamaya çalışırken daha fazla araştırma yapmak için bir faktör olabileceğine dair kanıtlar sağladığını ve umarız düşükleri engellemenin bir yolunu bulabileceklerini söylüyorlar.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

48
48 puan
redd

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)