Erkeklerin Sabah Ereksiyonlarının Nedenleri !

2 dk. Okuma Süresi


Sabah ereksiyonu ya da tıbbi olarak bilindiği gibi, “gece penil şişmesi,” sadece ilginç bir fizyolojik fenomen değildir. Aynı zamanda bize erkekler arasındaki cinsel fonksiyonlar hakkında da çok şey söyleyebilir. Sabah penis ereksiyonları tüm erkekleri, rahimdeki erkekleri bile etkileyebilir.

Ereksiyona ne sebep olur?

Penis ereksiyonları, sinir sisteminin ve endokrin sistemin penisin kan damarları üzerindeki karmaşık etkilerine cevap olarak ortaya çıkar. Cinsel olarak uyarıldığında beyinde bir mesaj başlar ve penisin kan damarlarını besleyen sinirlere kimyasal mesajlar göndererek kanın penise akmasını sağlar. Kan, penisin genişlemesini sağlayan ve ereksiyona neden olan penis kaslarına sıkışır.

Beynin testosteron (ana erkeklik hormonu) gibi tepkisini etkilemek için çeşitli hormonlar söz konusudur. Bu aynı mekanizma, beynin omurilikteki kontrolsüz bir refleks etkisine dahil olmadan gerçekleşebilir. Bu, omurilik hasarı olan kişilerin neden hala ereksiyon olabileceğini açıklar.

Peki ya uyurken gerçekleşen ereksiyonlar?

Gece penil ereksiyonları, Hızlı Göz Hareketi (REM) uykusunda (rüya gördüğümüz evre) meydana gelir. Beynin belirli bölgeleri aktive edildiğinde ortaya çıkarlar. Bu, beyinde parasempatik sinirleri uyarmaktan, sempatik sinirleri bastırmaktan ve serotonin üreten alanları nemlendirmekten sorumlu olan alanları içerir.

Uyku, birkaç REM ve REM olmayan (derin) uyku döngüsünden oluşur. REM uykusu sırasında, aktive olan dominant sistemde bir kayma vardır. Sempatik stimülasyonundan parasempatik stimülasyona geçiyoruz. Bu, uyku döngüsünün diğer bölümlerinde bulunmaz. Dengedeki bu değişim, ereksiyonla sonuçlanan parasempatik sinir tepkisini tetikler. Bu kendiliğindendir ve uyanık olmayı gerektirmez. Bazı erkekler, REM dışı uyku sırasında, özellikle yaşlı erkeklerde gece penil şişkinliği yaşayabilir. Bunun sebebi açık değil.

Erkeklerin ereksiyonla uyanma nedenleri, REM uykusundan sık sık uyandığımız gerçeğiyle ilgili olabilir. Sabahları en yüksek seviyedeki testosteronun gece ereksiyon sıklığını arttırdığı gösterilmiştir. İlginç bir şekilde, testosteronun görsel erotik uyaranları veya fantazi kaynaklı ereksiyonları büyük ölçüde etkilediği bulunmamıştır. Bunlar ağırlıklı olarak dopamin salgılayan beynin “ödül sistemi” tarafından yönlendirilir.

erkek 1 - Erkeklerin Sabah Ereksiyonlarının Nedenleri ! - giriftt-health, giriftt-manwomenGece başına birkaç uyku döngüsü olduğundan, erkekler gece başına beşe kadar ereksiyon olabilir ve bunlar 20 veya 30 dakikaya kadar sürebilir. Ancak bu uyku kalitesine çok bağlıdır ve bu nedenle günlük olarak oluşmayabilir. Ereksiyonların sayısı ve kalitesi yaşla birlikte yavaş yavaş azalır, ancak genellikle yaşlı erkeklerin cinsel refahına göre “emeklilik yaşının” ötesinde bulunur.

Daha az araştırılmış olan kadınlarda meslektaş fenomenini vurgulamak da önemlidir. REM uykusu sırasında vajinadaki kan akışının darbeleri de klitoris engorges ve vajinal akışkanlığı ile birlikte vajinal hassasiyet artar.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

48
48 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)