“Pisagor Teoremini” Pisagor Keşfetmedi !

1 dk. Okuma Süresi


Daha önce geometri dersi alan herkes muhtemelen Pisagor Teoremi'ni hafızasına yerleştirmiştir. Bu teorem, herhangi bir dik açı üçgeni için, hipotenüsün karesinin en uzun tarafın diğer iki tarafın karelerinin toplamına eşit olduğunu belirtir. Köprü yapımı, inşaatı ve hatta sadece iki nokta arasındaki mesafeyi belirlemek için kullanılan değerli bir teoridir.

M.Ö. 569'da doğan Pisagor, bir Yunan matematikçisiydi. Ancak kendisi hakkında bilinenlerin çoğu öldükten yüzlerce yıl sonra yaşayan tarihçiler tarafından kaydedildi. İlk matematikçi olduğuna inanılmasına rağmen, matematik alanındaki gerçek katkıları büyük ölçüde bilinmiyor.

pisagor 1 - "Pisagor Teoremini" Pisagor Keşfetmedi ! - giriftt-legendbioBilim ve din arasındaki çitleri aşan Pisagor Yarıçapı'nın bir okulu kurduğu düşünülmektedir. Entelektüel arayışların yanı sıra sayıların ardındaki ilahi anlamın anlaşılmasına odaklandı. Okul, kollektivizmi uyguladı, yani herhangi bir üye tarafından yapılan keşifler, muhtemelen Pisagor Teoremi de dahil olmak üzere Pisagor'a atfedildi. Dahası, Eski Babil döneminden gelen bir kil tableti, Babillilerin, M.Ö. 1800-1700 yılları arasında bir yerde, Pisagor Teoremi'nin özel bir örneği olan bir karenin köşegeniyle köşesi arasındaki matematiksel ilişkiyi zaten bildiğini göstermektedir. Bu Pisagor doğmadan 1000 yıldan fazla zaman önceydi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

42
42 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)