Yediğiniz Şeyler Hafızanızı Etkiler !

1 dk. Okuma Süresi


Beyin aktivitenizi geliştirmenize yardımcı olacak çeşitli faktörler vardır. Yediğiniz şeyler dikkat etmek gibi…

Yediğiniz şeyler hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Yediğin yemeğin hafızanı da etkileyebileceğini biliyor muydun? Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmada, daha yüksek doygunluk hormonu seviyesine sahip bireylerin, Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının daha az olduğu tespit edildi.

Yardımcı Doçent, Auriel Willette ve Iowa Eyalet Üniversitesi Gıda Bilimi ve İnsan Beslenmesi Bölümü'ndeki araştırma ekibi keşfe öncülük etti ve araştırmanın yakın zamanda Yaşlanma Nörobiyolojisi'nde kullanılacağını söyledi.
yemek ve hafiza 1 - Yediğiniz Şeyler Hafızanızı Etkiler ! - giriftt-healthAlzheimer Hastalığı Nörogörüntüleme Girişimi (ADNI) verilerini kullanan araştırmacılar, 287 kişide doygunluk hormonu olan Cholecystokinin'e (CCK) baktılar. CCK hem ince bağırsaklarda hem de beyinde bulunan bir hormondur. Beyindeki yeri, hafızayı oluşturan bölge olan hipokampüstür.

Araştırmacılar, CCK düzeyi yüksek olan bireylerin Alzheimer hastalığına yakalanma oranlarının yüzde 65 daha az olduğunu tespit etti. Araştırmacılar, CCK'ya odaklanmayı seçtiler. Çünkü bu, bellek oluşumunda yüksek oranda ifade edilen bir hormondur.

Araştırmacılar, bu çalışmanın sadece kalori alımını sınırlamaktan ziyade diyetlerin besleyici yönü ile ilgili de yeni araştırmalar yapılmasını umuyorlar.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

43
43 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)