Terlemeyi Nasıl Durdurursunuz ?

3 dk. Okuma Süresi


Terleme insan olmanın doğal bir parçasıdır ve hepimizde vardır. Ancak bazen sadece terlemenin durmasını istersiniz. Belki de sıcak bir günde sırılsıklam olmuş kıyafetleri mahvettiniz veya belki de vücudunuzdan çıkan nemden dolayı rahatsız olursunuz. Anlıyoruz.

Terleme, iğrenç, biçimsiz veya başka herhangi bir olumsuz klişe olduğunuz anlamına gelmez. Bazı insanlar gergin olduğunda veya yalan söylerken daha fazla terleyebilir. Ama bu herkes için geçerli değildir. Bazı insanlar aslında dış etkenlerden dolayı aşırı terleme (hiperhidroz olarak da bilinir) yaşarlar. Bununla birlikte, sadece bizim sözümüze bakmayın; Bu, Uluslararası Hiperhidroz Derneği'ne bağlı bir hemşire ve eğitimci/avukat Angela Ballard'ın açıklamaları.

Ballard, herkesin önce terlemenin doğal ve gerekli olduğunu bilmesini istiyor. Bu yüzden terlemekten nefret etmenize gerek yoktur. Ama terlemenin sakıncalı ve rahatsız edici olabileceğini kabul ediyor, bu yüzden nasıl kuru kalacağına dair bazı tavsiyeleri var.

Her şeyden önce, muhtemelen terlemeyi önleyici deodorantınızı yanlış kullanıyorsunuzdur. Ballard, terlemeyi önleyici kullanmanın en etkili yolunun, gücü ne olursa olsun, yatmadan hemen önce uygulamak olduğunu, böylece deodorantınızın hareketsizken işini yapmak için vakti olduğunu söylüyor. Sabahları da kullanabilirsiniz, ama bu önemli bir zaman değil. (Zihin patladı, değil mi?)

Ballard, terlemeyi önleyici deodorantınızın cildinizin gözeneklerinde aslında ter bezlerini kapatan yüzeysel tıkaçlar oluşturduğunu söylüyor. Yani, terin fiziksel olarak çıkması engelleniyor.

terleme 1 - Terlemeyi Nasıl Durdurursunuz ? - giriftt-health
Ballard, “Teriniz bezlerden çıkamazsa, bezlerin terlemeyi bırakacağına dair biyo-geri bildirim mekanizması olduğuna inanıyoruz” diyor.

Bu nedenle, terlemeyi önleyici deodorantınızın gözeneklerinizi tıkadığı düşüncesi sizi biraz korkutursa, aslında endişelenecek bir şey kalmaz.

Standart eczanelerinizin yanı sıra, dermatoloğunuzun reçetesi ile daha güçlü terlemeyi önleyici ürünlere geçebilirsiniz. Ayrıca, terlemeyi uzak tutmak için bazı klinik çözümler de vardır.

Koltuk altı, el, ayak veya saç çizgisi boyunca Botox enjeksiyonları sinir sinyallerini bloke eder ve ter bezlerinin aşırı üretilmesini önler. Chrissy Teigen kısa süre önce hiperhidrozunu Botox enjeksiyonları ile tedavi etti ve artık ipek üstlerinden ıslanmadığı için övündü. Ayrıca, ter ve koku bezlerini gözeneklerden uzaklaştırmak için termal enerji kullanan bir işlem olan miraDry de vardır, bu yüzden ter üretmeyi bırakırsınız. Bunlar uzun ömürlü seçeneklerdir, ancak oldukça pahalıdırlar. Her biri 1.000 dolardan fazlaya mal olabilir ve genellikle sigorta kapsamına girmez.

Botoks veya miraDry için paranız yoksa, terlemenizi kontrol etmek için alabileceğiniz önlemler vardır. Ballard, iç çekirdek sıcaklığınızı düşürmek, portatif bir vantilatör taşımak, cildinizi doğrudan güneş ışığından korumak ve pamuk ya da keten gibi katmanlı, akıcı kumaşlar giymek için soğuk içecekler almanızı önerir.

Aşırı terleme veya hiperhidroz, süper yaygın olmasa da, bundan etkilenen insanlar vardır. Ne kadar terlemenin fazla olduğunu ölçmek zordur. Ancak Ballard, günlük hayatınızı engellediği bir noktaya gelirse, bir doktorla hiperhidroz hakkında konuşmanızı önerir.

Ballard, “Hayatınızı ve zihinsel sağlığınızı etkiliyorsa, o zaman bir doktorla bunun hakkında konuşmanın ve size yardımcı olacak en iyi şeyin ne olduğunu görmenin zamanı geldi” diyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

33
33 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)