Kongo’daki Ebola Salgını Yüzünden “Uluslararası Acil Durum” İlan Edildi !

1 dk. Okuma Süresi


Dünya Sağlık Örgütü, Doğu Kongo’da devam etmekte olan bir Ebola salgınını, virüsün ilk vakasının Goma kentinde onaylanmasından hemen sonra “uluslararası endişe duyulan halk sağlığı acil durumu” sınıflandırdı.

Küresel sağlık kuruluşu Ebola için son kez uluslararası acil durum ilan ettiğinde, Batı Afrika’daki 2014-2016 salgınında 11 binden fazla insan ölmüştü. Bu, salgının yayılmasının önlenmesi için daha yüksek seviyede küresel ihtiyat ve mobilizasyonun sağlanması anlamına gelir.

Resmi Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Ebola, Kongo’nun çatışmalı Kuzey Kivu eyaletinde geçen yaz yayılmaya başladı ve 2.500’den fazla kişi hastalık kaptı ve yaklaşık 1.700’ü öldü.

kongo ebola 1 - Kongo'daki Ebola Salgını Yüzünden "Uluslararası Acil Durum" İlan Edildi ! - giriftt-health
WHO bildirisi en yüksek alarm seviyesini temsil eder. Sadece en korkunç tehditlere karşı ilan edilir ve şimdiye kadar sadece dört kez yayınlandı.

İlk kez 2009 yılında, dünya çapında 200 milyon kişiye bulaştığına inanılan H1N1 influenza salgını sırasında yapıldı. İkincisi Mayıs 2014’te Pakistan ve Suriye’de çocuk felci ortaya çıktığında, üçüncüsü Ağustos 2014’te Batı Afrika’yı harap eden Ebola salgınında ve dördüncü Şubat 2016’da, Brezilya’da Zika salgınında ilan edilmişti.

Şimdi ise tekrar Ebola salgınını risk olarak gören bir grup bilim insanının onayıyla Kongo’da ilan edildi. Acil durum ilanından sonra bölgeye giriş çıkışlar tamamen kontrol altına alındı.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

80
80 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)