İklim Değişikliği Neden Mevsimsel Alerjileri Daha da Kötüleştiriyor !

2 dk. Okuma Süresi


Bahar; taze çiçekler ve daha sıcak havalar getirir. Ancak mevsimsel değişiklikler, insanların neredeyse yarısı için alerji mevsiminin başladığını habercisidir. Polen çoğaldıkça, saman nezlesi ile birlikte gelen hapşırma, kaşıntı ve burun şişmesi de olur.

Endişeli Bilimciler Birliği'ne göre, karbondioksit bitki büyüme hızını artırıyor. Bu da polenin miktarını ve potansiyelini arttırır.

Ek olarak, artan karbondioksit seviyelerinin neden olduğu sıcaklıkların yükselmesi, polen üretici bitkilerin yetişme mevsimlerini daha uzun hale getirir. Tabii ki, bu da alerji mevsimi uzatır.

Daha yüksek sıcaklıklar, ayrı ayrı bitkilerin daha fazla polen üretmesine neden olabilir ve bu bitkilerin coğrafi alanlarını genişletebilir.

bahar alerjisi 1 - İklim Değişikliği Neden Mevsimsel Alerjileri Daha da Kötüleştiriyor ! - giriftt-health
Artan karbon emisyonları gezegenimizin ortalama yüzey sıcaklığının artmasına neden oluyor. Geçen yıl, rekor toplamda dördüncü en sıcak yıldı ve okyanuslar için de en sıcak dördüncü yıldı.

Lancet'te yayınlanan yeni bir çalışma, Kuzey Yarımküre'de 17 bölgede polen mevsiminin uzunluğunu ve bitki başına polen miktarını analiz etti.

26 yıl boyunca toplanan verilere göre, yerleşim yerlerinin yüzde 70'i, büyüme mevsimi başına toplam dolaşımdaki polen miktarında artışlar gördü. Yazarların bildirdiğine göre, lekelerin yüzde 65'inde polen mevsimi “aşırı sıcaklıklarda sürekli bir artış” nedeniyle daha uzun sürdü.

Fransız Sağlık ve Tıp Araştırma Enstitüsü'nün araştırma direktörü Annesi-Maesano, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerdeki çocukların ısınmanın sonuçlarından orantısız şekilde etkilendiğini söyledi.

“İklim değişikliği konusunda yaş önemli, çocuklar ve yaşlılar iklim değişikliğinin etkilerinden nüfusun geri kalanından daha fazla acı çekiyor” diye ekledi.

Annesi-Maesano'ya göre, karbon salımı artmaya devam ederse alerjilerin daha da kötüleşmeye devam edeceği muhtemel görünüyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

77
77 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)