Detoks Hakkında Bilmeniz Gerekenler ! Detoks Aslında Ne ?

2 dk. Okuma Süresi


Detoks diyeti hızlı bir şekilde kilo vermek için çok popüler bir diyet şeklidir.

Bazı ünlüler ve medya bu diyeti çevreleyen birçok yutturmaca yarattı. Temel fikir, yediğiniz yiyeceklerin çoğunun vücudunuza yarardan daha fazla zarara neden olmasıdır. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam sürmek ve kilo vermek için vücudunuzda birikmiş toksinlerden kurtulmanız gerekir.

Detoks diyeti iddiasını destekleyen bilimsel kanıtlar oldukça tutumlu olsa da, kısa vadede işe yarayacağına şüphe yok. Bu diyeti izlemeye karar vermeden önce, diyetin artılarını ve eksilerini bilmelisiniz.

Detoks diyeti kelimesi detoksifikasyondan gelir. Diyetin kökü alternatif tıpta yatmaktadır. Şu anda oldukça popüler hale geldi ve detoks diyetleri dahil detoksifikasyon şemaları, film kişilikleri, kaplıcalar ve sağlık geri çekilmeleri tarafından geniş çapta duyuruldu.

Bu diyetin, inatçı kalorilerden kurtulmanın en iyi yol olduğunu düşünebilirsiniz, ancak buna başlamadan önce bu diyet hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

Detoks diyetini takip eden insanlar, diyetten sonraki bir veya iki hafta içinde 20 veya 30 kilo verdiklerini söyleyerek, etkinlikleri üzerine yemin ederler. Elbette en meşhur örnek, kısa süre içinde Dreamgirls’teki rolü nedeniyle detoks diyetine 20 kilo veren Beyonce’nin örneği.

Öte yandan, bilimsel topluluk kategorik olarak detoks diyetinin hiçbir yararı olmadığını göstermektedir. Zeratsky (2010), vücutta toksinlerin gıdalardan biriktiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını ileri sürerken, Ocak 2013’te BBC’de bir program detoks diyetlerinin zaman ve para kaybı olduğunu açıkladı.

Bu nedenle, bu rotaya gitmeye karar vermeden önce tüm gerçekleri bilmeniz gerekir.

Bazı yiyeceklerin vücuda zararlı olabileceği fikri, Yunan ve Mısır tıp fikirlerinde de bulundu. 19. yüzyılda biyokimya ve mikrobiyoloji alanındaki ilk araştırmalar bu fikirleri destekledi. Bununla birlikte, modern tıp yakında gıdaların toksin etkisini azalttı. Bu fikir alternatif tıpta ısrar etti ve şimdi çeşitli detoks diyetleriyle kendini gösterdi.

Detoks diyetlerinin ana ilkeleri;

Gün boyunca işlenmiş ya da paketlenmiş yiyecekleri yiyoruz. Herhangi bir besin içeriyorlarsa, bunlar üretim sürecinde kaybolur. Bunun yerine, onları lezzetli yapmak için gereksiz şekerler ve yağ eklenir. Bu kaloriler ve diğer bileşenler aslında vücudunuza zarar verir.

Bu nedenle, ilk prensip, işlenmiş tüm gıdaları kesmektir. Bunun için tüm bileşenlerin doğal olup olmadığını görmek için etiketi kontrol edin.

Bir sonraki adım, diyetinize besin değeri katmayan yiyeceklerden kaçınmaktır. Bunun sebebi, eğer besin değeri eklemiyorsa, kesinlikle ekstra kalori şeklinde kendini gösteren başka bir şey ekliyor olmalarıdır. Yani, o meşrubat, bisküvi, kurabiye, cips ve keklerden vazgeçin.

1.. 42 - Detoks Hakkında Bilmeniz Gerekenler ! Detoks Aslında Ne ? - giriftt-health

Üçüncü ilke, vücudunuzun neyi istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu belirlemek ve ardından tüm bağımlılık unsurlarını ortadan kaldırmaktır. Bu, alkol, kafein, çikolata ve şekerin yok edilmesi anlamına gelir.

Detoks diyeti vücudunuzun ihtiyaçlarını gerçekten dinlemenize ve sadece bunun için iyi olanı sağlamanıza yardımcı olur.

Son ilke, vücudunuzun hoşgörüsüz olduğu tüm yiyecekleri kesmektir. Gluten alerjisi veya süt intoleransı gibi tıbbi durumunuz varsa muhtemelen çok iyi biliyorsunuzdur. Ancak vücudunuza zarar veren birçok yiyecek olabilir. Bu hoşgörüsüzlük belirtileri şişkinlik, gaz ve hazımsızlıktır.

Hoşgörüsüz olduğunuz belirli yiyecekleri tanımlamak zor olabilir. Tek yolu vücudunuzu tamamen detoksifiye etmek ve ardından yiyecekleri birer birer eklemektir. Vücudunuz ne zaman olumsuz tepki verirse, yemeğin zararlı olduğunu bilmeli ve onu diyetinizden çıkarmalısınız.

Sonuç olarak, şu şekilde özetlenebilir:

Vücudunuzda zararlı olan ve yorgunluk, obezite, hastalık ve baş ağrısı ile sonuçlanan bir dizi gıda yiyorsunuz. Detoks diyeti, vücudunuza zarar veren tüm yiyecekleri kesmenizi sağlar. Sonuç, bu diyeti uyguladıktan sonra kilo vermeniz ve daha sağlıklı hissetmenizdir.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

60
60 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)