Çölyak Hastalığı Yakında Bir Kan Testiyle Tespit Edilebilir !

1 dk. Okuma Süresi


Çölyak, ince bağırsağı glütenden etkilenen insanlar için uzun vadeli ciddi sonuçları olabilecek kronik bir otoimmün hastalıktır. Ancak bu zor ve gizemli bir durum olduğundan, ortalama bir insanın doğru bir şekilde teşhis konması yaklaşık dört yıl alır ve testler oldukça invazif olabilir.

Çölyak insidansı artmaya devam ederse tanı için kan testine ihtiyaç vardır. Ve şu anda, dünyanın önde gelen çölyak uzmanlarından bazıları sadece bunun için çalışıyor.

Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bir düzine klinik çalışma yürüten uluslararası ekip, çölyak tanısı alan neredeyse tüm katılımcıların kanında belirgin bir bağışıklık markörü keşfetti. Ve bu enflamatuar cevap, sadece glütene maruz kaldıktan saatler sonra ortaya çıkıyor.

colyak hastaligi 1 - Çölyak Hastalığı Yakında Bir Kan Testiyle Tespit Edilebilir ! - giriftt-health
Sonuçlar çok umut verici, araştırmacılar daha hızlı ve daha kolay tanı olasılığını düşünüyor.

Gastroenterolog Jason Tye-Din, "Çölyak hastalığının resmi bir teşhisi olmadan glutensiz bir diyet uygulayan birçok insan için, tüm gerekli olabilecek küçük bir glüten yemekten önce ve dört saat sonra bir kan testidir. Bu, insanların ince bağırsaklarını örneklemek için istilacı bir prosedürden önce en az birkaç hafta aktif olarak glüten tüketmelerini gerektiren mevcut yaklaşımda çarpıcı bir gelişme olabilir.” dedi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

68
68 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)