Bilime Göre Kilo Vermenin Basit Bir Yolu Var

2 dk. Okuma Süresi


Kilo vermek genellikle yılın başında pek çok insanın aklında ön plandadır. Fakat eğer kilo vermek 2019 için hedefiniz ise, şimdiye kadar muhtemelen bazı zorluklarla karşı karşıya kalmışsınızdır.

Bunun nedeni, kalori kontrollü bir diyete sıkı sıkıya bağlı kalmanın, modern ve lezzetli ve yüksek enerjili gıdaların çekici ve kolay erişilebilir olduğu modern ortamlarda kolay olmamasıdır.

Diyet, vücudumuzun gıda alımındaki azalmaya hızlı tepki vermesi, ancak aşırı yemek yemeye cevap vermemesi karşısında da zorlanır.

Bu, diyet yaparken açlıkta neredeyse ani artışlar yaşayan birçok kişi için tanıdık bir deneyim olacaktır.

Çoğu insan, tatil dönemlerinde veya diğer durumlarda fazla yemek yemenin ne kadar kolay olduğunu da deneyimleyecek.

diyet 1 - Bilime Göre Kilo Vermenin Basit Bir Yolu Var - giriftt-health
Kilo vermek isteyen birinin yemeğin fazlalağını algılaması gerekir.

Son araştırmalar, aşırı yemenin günde 1000'den fazla kalori fazlası sağlamak için enerji alımı artırıldığında bile insanlarda kötü bir şekilde tespit edildiğini göstermiştir.

Bu çalışmada, günlük ihtiyaç duyulan kalorilerin yüzde 150'siyle fazla yemek yapmak katılımcıların iştahını değiştirmedi.

Bunun için iştah derecelerine ve iştah düzenleyici olarak bilinen belirli hormon seviyelerine bakarak ve katılımcıların ertesi gün yiyecek alımını kontrol ederek test ettiler.

Bulgular, vücudun bu ek kalorileri hesaba katarak nasıl uyum sağlayamadığını gösterdi.

Bu, evrimsel bir bakış açısıyla mantıklıdır. Çünkü yiyeceğe sınırlı erişimi olan ortamlarda, atalarımız için yiyeceğin mevcut olduğu zaman aşırı yeme yapmak, yiyeceğin tekrar elde edilinceye kadar onları tutarak hayatta kalma şanslarını artıracaktır.

Bu, kalori alımlarının farkında olmanın önemli olduğunu gösterir, çünkü kısa süreli kazara aşırı yeme, kilo alımına veya kilo kaybına zarar vermek için yeterli olabilir.

Aslında, bazı kanıtlar aşırı yenen dönemde vücut ağırlığının arttığını göstermektedir yılın geri kalanında da devam ettiğini göstermektedir. Ayrıca vücut ağırlığındaki artımlı yıllık artışlardan da sorumlu olabilir.

Benzer şekilde, bir haftasonunda fazla yemek, hafta içi günlerde yapılan sıkı bir diyeti kolayca iptal edebilir.

Ancak aşırı yemek yemenin ne kadar kolay olduğunu anlamak, kilo kaybının sağlanamayacağı anlamına gelmez. Aslında, bunu bilmek, diyet seçeneklerinden daha fazla haberdar olarak kilo kaybına yardımcı olabilir.

Uzmanlar diyetinize sadık olmanızın yanında egzersizin de unutulmamasını söylüyor. Bunlara dikkat edildiği sürece diyetiniz bozulmayacak ve tüm yıl sıkı kalmaya devam edebilirsiniz.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

46
46 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)