Bel Ağrılarınızın Sebebi Ne ? Neden Bel Ağrır ?

4 dk. Okuma Süresi


Ne zaman eğilip ayağa kalksanız her seferinde onu hissediyor musunuz? Bazen bel kemiğindeki inatçı ağrı, asla tam olarak bitmiyor gibi görünüyor. Ayrıca, lumbago veya spondiloz olarak da bilinen en yaygın kronik ağrı formlarından biri, herhangi bir zamanda dünya nüfusunun üçte birini etkilemektedir; erkeklerin yüzde 10’u ve kadınların yüzde 18’i osteoartritten muzdarip.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, hemen hemen herkes yaşamlarında bir noktada bel ağrısı geçirdi. Doktorlar, durumun, her 3 yetişkin erkekten birini etkileyen en yaygın kas-iskelet sistemi rahatsızlığı olduğuna inanmaktadır ve alt sırttaki kemikler üzerinde daha fazla olumsuz etki yapmamak için özel dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Sırt ağrısının arkasındaki nedenler
Bel omurgası olarak bilinen bel kısmı, destek, güç ve esneklik sağlamak için birlikte çalışan kemiklerin, eklemlerin, sinirlerin, bağların ve kasların birbirine bağlanmasını sağlayan sıradışı ve iyi tasarlanmış bir yapıdır. Bu karmaşık yapı aynı zamanda yaralanma ve ağrıya karşı daha duyarlı hale getirir.

Bel desteği, üst gövdenin ağırlığını destekleme ve bükme ve büküm gibi günlük hareketler için hareketlilik sağlama gibi birçok işlevi yerine getirir. Sadece bu değil, yürürken alt sırt kasları kalçaların bükülmesinden ve döndürülmesinden ve omurganın desteklenmesinden sorumludur.

Sırt ağrısının en önemli nedenlerinden biri, alt sırt kaslarındaki küçük bir yırtılma veya kas liflerindeki yırtılma, aktivite ile kötüleşen bir ağrı veya sertliğe neden olan yırtılmadır. Diğer nedenler arasında, alt sırtta iltihaplanmaya neden olan eklem veya disklerin yaralanması vardır.

Bel ağrısı türleri

Alt sırt ağrısı şu şekilde sınıflandırılabilir:

Mekanik ağrı : Bu ağrı, omurga içinde ve çevresinde bulunan eklemlerden, kaslardan, bağlardan veya kemiklerden kaynaklanır. Mekanik ağrı alt sırt, kalça ve bazen bacakların üst kısmı ile sınırlıdır. Omurga yüklenmesinden en çok etkilenen, mekanik acı çeken kişi harekete, bir aktiviteye, oturmaya, ayakta durmaya ve hatta dinlenirken dayanarak hissedebilir.

Radiküler ağrı : Spinal sinir kökünün çarpması veya iltihaplanması radiküler ağrı ile sonuçlanır. Ağrı, kalçalar ve bacaklar boyunca uzanan belli bir sinir kökünü izler. İnsanlar vücudun herhangi bir tarafında uyuşukluğa veya zayıflığa (siyatik) neden olan keskin, belirgin, elektriksel yanma hissi yaşarlar.

Doktorlar aşağıdaki üç faktörü bel ağrısı ile ilişkilendirir:

1. Kas gerilmeleri

2. Disklerin şişmesi

3. Normal yaşlanma
bel agrisi 1 - Bel Ağrılarınızın Sebebi Ne ? Neden Bel Ağrır ? - giriftt-healthKas gerilmeleri

a. Kadınlar bel ağrısına karşı daha hassastır

Stilleri ya da eşya sevgisi üzerine suçlarsanız, kadınlar çoğu zaman market çantalarından, çocuklarını taşımaya kadar pek çok şey taşırlar. Washington Üniversitesi’nden bilim insanları, taşıdıkları ekstra ağırlıkların bel ağrısına karşı kendilerini daha duyarlı hale getirdiğine inanıyor. Kadınlar ev çalışanlarıdır ve hayatlarıyla o kadar meşguldürler ki çoğu zaman egzersiz yapmak için zamanları yoktur ve zamanla kilo alırlar. Ağırlık, bel kaslarına ekstra bir yük ekler. DSÖ’nün istatistikleri, yaklaşık beş milyon insanın bel ağrısından şikayet ettiğini göstermektedir.

New York Üniversitesi’ndeki bir başka araştırma, fiziksel olarak daha az aktif olan ve saatlerce oturan bir kadının sırtında çok fazla stres yarattığını ortaya koyuyor. Bilim insanları, egzersiz eksikliğinin bel kaslarını zayıfladığına ve kadınlar aniden fiziksel aktivitelerini artırdıklarında kramp veya hamstringlere neden olduklarına inanıyor.

Bu gibi durumlarda ipuçları

Her 24 saatte bir, şişmeyi azaltmak için en az 15 dakika sişin üzerine buz koyun.
Daha az fiziksel aktiviteye sahip olduğunuz bir yerdeyseniz, her iki saatte bir hafifçe gerin ve hareket edin.
Ağrı hala devam ederse, ağrıdan dört ila altı saat sonra bir ilaç deposundan iltihap giderici bir ağrı kesici alın
Ağrı devam ederse 48 saat sonra, daha ciddi bir durumu elemek için doktorunuza danışın.

Disklerin şişmesi

a. Bel ağrınız, belinizdeki sinirleri şişirebilir veya sıkıştırabilir

Bel ağrısının şiddetlenmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Texas Back Institute’teki bilim insanları, sırt ağrısının, disklerin kendilerini çevreleyen sinirleri baskılayarak şişkinleşmesine veya fıtıklaşmasına neden olduğunu buldu.

Yine, kadınlar fıtıklaşmış disklere daha yatkındır ve fıtıklaşma nedeniyle yıpranma, diskin omuriliğe yayılmasına neden olur. Ağrı, bacağın bir yanı boyunca uzanabilir ve yayılabilir.

20’li ve 30’lu yaştaki kadınların günlük rutinlerine egzersiz yapmaları önerilir çünkü fiziksel aktivite eksikliği alt sırttaki disklerin kurumasına ve dejenere olmasına neden olur.

Bu gibi durumlarda ipuçları

Sırtınızdaki rahatsızlığı fark ettiğiniz anda doktorunuza başvurmanız önerilir ve ağrı, anti-enflamatuar tüketen 8 ila 12 hafta sonra veya kas gerginliği bölümünde belirtilen tedavi adımlarını takiben devam eder.

Normalde bu gibi durumlarda fizik tedavi önerilmektedir, ancak şiddetli ağrı varsa sinir çevresindeki şişliği azaltmak için kortizon enjeksiyonu kullanılır. Lütfen yukarıda belirtilen ipuçlarını denemeden bıçağın altına ilk çözüm olarak girmeyin.

Normal yaşlanma

a. Dikkat edin Sırt ağrısı yaşlandıkça Spinal osteoartrit ile sonuçlanabilir

Bilinen bir gerçektir, yaşla birlikte diskleriniz kurumaya başlar. Bilim insanları böyle bir sürecin spinal osteoartritle sonuçlanabileceğine inanıyor. Bu durum koruyucu kıkırdak aşınması ve omurga kolonunuzdaki eklemlerin yıpranmasıyla kötüleşir ve bu durum kemiğe kemik sürtünmesine neden olur.

Bu, kemiği çevreleyen sinirlere fazladan baskı uygulayan kemiğin şişmesine neden olur.

Diğer önemli koşullar, omuzlarınızda ve boynunuzdaki ağrı ile birlikte belinizde, kalçanızda ve üst uyluklarınızda ciddi sertlik içerir. İnsanlar uyandıktan sonra sabahın erken saatlerinde veya geriye doğru bükülürken bu tür acılar yaşarlar.

Bu gibi durumlarda ipuçları

Doktorlar, kasları güçlendirmek ve ayrıca aktif ve esnek kalmak ve omurganıza olabildiğince destek vermek için egzersizler önermektedir.

Yıpranmış disklere ve ek yerlerine fazladan baskı uygulamaktan kaçınmak için fazladan bir kilo vermeniz önerilir. Problemli diskleri ele almak için fizik tedavi, ilaçlar ve cerrahi kullanılabilir. İnsanlar osteoartrit ile ilgili ağrıyı hafifletmek için hem estetik hem de steroid anti-enflamatuar enjeksiyonları alabilirler.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

55
55 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)