Araç Yolculuklarının İnsanları Kötü Etkilemesinin Sebebi Bulundu !

2 dk. Okuma Süresi


Hiçbir şey, araba hastalığının ürkütücü hissi gibi güzel bir sürüşü mahvedemez. Ama fazla sinirlenmeyin. Bu şaşkınlık aslında beyninizin olması gerektiği gibi çalıştığının bir göstergesi olabilir.

Araştırmalar araba hastalıklarının beyninizin ani bir zehirlenme olayı olduğunu düşündüğü şeye cevap vermesinin sonucu olabileceğini buldu.

Hayır, yolcu koltuğundaki adam kahvene bir şey koymadı. Bilim insanları bir arabadayken  beyninizin yakın çevreniz hakkında, zehirlendiğiniz zamandaki gibi çelişkili mesajlar  aldığını öne sürdüler. Ve  hepimiz biliyoruz ki  kusmak, herhangi bir nörotoksini veya zehiri temizlemenin en kolay yolu.

Peki burada neler oluyor ve beynimiz neden bu kadar şaşkın ?

Uzmanlar, otomobil hastalığının (veya benzeri bir hareket hastalığının herhangi bir türünün) ortaya çıktığını düşünüyor. Çünkü insanlar daha yeni otomobiller, otobüsler ve tekneler gibi şeylerle seyahat etmeye başladılar ve beyinlerimiz henüz tam olarak adapte olmadı.

Aynı zamanda beyniniz, iç kulağınızdaki denge sensörleri küçük sıvı tüpleri nedeniyle belirli bir hızla ilerlemenizi de bilir.
arac tutmasi 1 - Araç Yolculuklarının İnsanları Kötü Etkilemesinin Sebebi Bulundu ! - giriftt-health

Bu tüplerdeki sıvı etrafta dolaşıyor, hareket ettiğini gösteriyor, ama gerçekte hareketsiz duruyorsunuz. Beynin ciddi karışık mesajlar alıyor ve kusmanıza neden oluyor.

İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi’nden beyinbilimci Dean Burnett, “Beyin böyle bir şeyle karıştığı anda, ne olacağını bilmiyor, bu yüzden sadece hasta oluyor. Sonuç olarak, hareket tutmasıyla karşı karşıyayız çünkü beyin sürekli zehirlenmekten endişeleniyor.”

Pencereden hava almak aslında işe yarayabilir. Çünkü beyniniz gerçekte hareket ettiğinizi güvence altına alır ve her şey yolundadır. Bir kitabı veya bir haritayı okumak genellikle meseleleri daha da kötüleştirir, çünkü beyninizi gerçekte sabit olduğunuz ve uzayda hızlanmadığınıza ikna eder.

Sürücü olmak da yardımcı oluyor, çünkü beyinde gerçekten hareket halindeyken bulunduğunuzdan daha fazla görsel kanıt var ve ek bir bonus olarak, hareketi kontrol eden sizsiniz. Başka bir deyişle, muhtemelen zehirlenmiyorsunuzdur.

Bilim insanlarının bundan emin olmadığı şey neden bazılarını neden etkilediği, diğerlerinin değil… Muhtemelen evrimsel çekilişin şansı.

Bu arada, araştırmacılar bir çok aile tatilinin başlangıcını bozan hastalıklara karşı bir tedavi aramaya devam ediyorlar. Şu ana kadar bildiklerimize dayanarak, en sevdiğiniz müziği dinlemek, yolculuktan önce protein açısından yüksek miktarda hafif bir yemek yemek bazılarına yardımcı olabilir (görünüşe göre midenizi sakinleştirmeye yardımcı olur).


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

74
74 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)