Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları

Geçmişte güzel kadınlar, güzelleşmeyi nasıl başardılar? Günümüzdeki güzellik malzemeleri olmadan nasıl böyle güzel gözüktüler? 1 dk. Okuma Süresi


Tarihin güzel kadınları o güzellikte doğmamışlardı. Güzel görünmek için çok uğraştılar. Bu göz kamaştırıcılığın ardındaki küçük kirli sırlar vardı. Bazen ezilmiş böcek bağırsağı bazen haşlanmış kuşlar bazen de gübre…

Her güzelliğin ardında bu güzelliğe giden kirli bir sır vardır. İşte geçmişte, makyaj malzemelerinin, dolguların, botoksların olmadığı zamanlarda, kadınların güzelleşmek uğruna yaptıkları…

 1. 1 İMPARATORİÇE ELİZABETH

  1 36 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  19. yüzyılda yeryüzündeki en güzel kadın, Avursturya İmparatoriçesi Elizabeth'di. Kusurrsuz cildi ve ayaklarına kadar uzanan kestane rengi saçlarıyla dikkat çekiyordu.

  Güzel görünmek için ılık zeytinyağı ile duş alır. Cildine sadece çiğ dana etinden maske yapardı. Beline o kadar sıkı korse giyerdi ki; belinin çevresi 49 cm ölçülürdü. Saçlarına her gün 3 saat harcardı.

  İmparatoriçe evinden dışarıda pek zaman geçirmezmiş çünkü rüzgarın saçlarını mahvetmesinden korkuyormuş.

  Eee bu kadar güzel görünmek istiyorsanız bazen dışarı çıkmak gibi küçük lükslerden vazgeçmek gerekebilir.  

 2. 2 KLEOPATRA

  2 35 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  Kraliçe Kleopatra yaşadığı dönemde güzelliğiyle tüm güçlü erkekleri kendine bağladı. Güzelliği belki bir lütuftu belki de gübre ve böcek bağırsağından geliyordu.

  Kleopatra, böcek bağırsağını ruj, timsah dışkısını da göz kalemi olarak kullanıyordu. Fakat onun güzellik sırları bunlarla sınırlı değildi. Eşek sütünde yıkanırdı. Sütün kırışıklıkları azalttığına inanırdı. Sütün içindeki laktoz, laktik aside dönüşüyor ve vücudun üst tabakasının soyulmasını sağlıyor. Ve alttan pürüzsüz, lekesiz bir cilt çıkıyor.

  Bu onun güzelliğinin sırrıydı; cildini yakmak...

 3. 3 NEFERTİTİ

  3 33 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  Mısır Kraliçesi Nefertiti o kadar güzeldi ki, 20. yüzyılın başlarında yüzünün bir heykeli yapıldı ve öldükten 3000 yıl sonra bile 1. sayfa haberiydi.

  Şaşırmamak gerek... Güzel olmak için az uğraşmamıştı.

  Nefertiti, tamamen tüysüzdü. Saçları bile yoktu. Orijinal saçları yerine kafasına bir peruk takar, gözlerine de kohl adında bir boyayla boyardı.

  Eski Mısır kohlu tesadüfen kurşundan yapılmıştır. Yani zehirli bir maddeyle gözlerini boyuyordu. Yüzüne sürdüğü zehir bununla sınırlı değildi. Dudağına sürdüğü rujun içinde brom manniti vardı ki bu kurşundan daha zehirliydi...

 4. 4 KRALİÇE 1. ELİZABETH

  4 30 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  Kadınların kurşunla zehirlenmeleri oldukça popülerdi. Ancak Nefertiti'nin gözlerine sürdüğü kurşunun Elizabeth'in yüzünün tamamına sürdüğü kurşunun yanında önemi bile yoktu. Elizabeth'in yaşadığı dönemde en popüler cilt ürünü  “Venüs Ceruse” denen bir şeydi. Bu, oldukça sade bir şekilde, kadınların cildinin porselen gibi beyaz görünmesini sağlayan kurşun ve sirke karışımıydı.

  29 yaşındayken Elizabeth çiçek hastalığına yakalandı ve cildinin her yerinde yara izleri oluştu. İzleri yüzünden çok aşağılanmıştı ve bunun için yüzünün her santimini zehirli beyaz boyayla kapladı. Kraliçe o kadar çok beyaz boya kullanıyordu ki yüzünde o olmadan tanınması bile imkansızdı.    

 5. 5 MARİE ANTOİNETTE

  5 30 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  Fransız kraliçesi Marie Antoinette, konyak, yumurta, süt tozu ve limondan yapılmış bir güzellik maskesi olmadan kesinlikle yatağa girmezdi.

  Sabahları güne yüzünü haşlanmış güvercin suyundan yapılmış bir yüz temizleyici ile yıkayarak başlardı. O günlerde bu temizleme suyu o kadar meşhur olmuştu ki seri üretimle satılmaya başlandı.

  Ayrıca Marie günde en az 3 kıyafet değişitirirdi. Kıyafetlerine 4 milyon dolara yakın para harcardı.

  Ve son olarak, cildinin daha şeffaf görünmesi için damarlarını mavi bir kalemle boyardı.

 6. 6 İSKOÇ KRALİÇESİ MARY

  6 29 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  İskoç Kraliçesi Mary, doğal güzel değildi. Ama kraliçeydi. Güzel olmak zorundaydı.

  Cildini olabildiğince pürüzsüz tutmak için, hizmetkârlarının beyaz şaraplı bir küvet doldurması gerekiyordu. Şarabın cildini güzelleştirdiğine inanıyordu.

  Kulağa çok saçma geliyor, ama aslında insanların bugün bile hala yaptığı bir şey. Buna vinoterapi deniyor. Ama geçmişle bugün arasında bir fark var. Bugün yapılan şarap banyolarında kullanılan şaraplar, alkollü değil. Şarap yapımında artan üzümlerin posaları kullanılıyor.

 7. 7 İMPARATORİÇE ZOE PORPHYROGENİTA

  7 29 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  İmparatoriçe Zoe Porphyrogenita, Bizans İmparatorluğu'nun en güzel kadınlarından biriydi. 60 yaşına geldiğinde 20 yaşında gibi gözüküyordu.

  İmparatoriçenin sarayın içinde bir kozmetik laboratuvarı vardı. Ama tek müşterisi kendisiydi. Çünkü çok pahalıydı. Ama buna değerdi onu gören tüm erkekler onun çok güzel koktuğunu söylerdi.

 8. 8 LUCREZİA BORGİA

  8 26 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  Şair Lord Byron, Borgia'nın saçlarının gördüğü en güzel saçlar olduğunu söylemiştir. Borgia'nın saçları parlak ve sarıydı. Ama bu doğal saçları değildi. Saçlarını limon suyunda durulayıp saatlerce güneşte beklerdi. Bütün bir gününü bu işe ayırırdı. O güzel saçlara tüm hayatı boyunca uğraşarak bu sahip oldu.

 9. 9 HELEN

  9 21 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  Truvalı Helen o kadar güzel bir kadındı ki on binlerce insan onun onuruna öldü.

  Helen güzelliğini korumak için sirke dolu bir küvette yıkanırdı. Bugün insanlar onun sirrkeyi suyla seyrettiğini düşünüyor. Aksi halde sirkenin içindeki asitten zarar görebilirdi.

  Ama suyla seyrelttiğine dair hiçbir şey yok. Sadece beyaz sirkeyle ağzına kadar dolu bir küvet... Acıtıyor ve kokuyor olmalı.

  Ama savaşa başlamak için yeterince güzel görünmesi gerekiyordu.

 10. 10 SİMONETTA VESPUCCİ

  10 20 - Tarihin 10 Güzel Kadınının Enteresan Güzellik Sırları - giriftt-history, giriftt-fasion

  Adını bilmiyor olabilirsiniz ama Simonetta Vespucci'nin yüzünü gördünüz. Bu yüz, Rönesans'ın en büyük ressamlarından bazıları için ilham kaynağıydı.

  Rönesans'ta herkes ona benzemek istedi. Ve böylece güzellik rejimini; sülükler, zehirler ve yaptığı diğer her şeyi kopyaladılar.

  Cildin soluk, beyaz ve güzel kalmasını sağlamak için Vespucci'nin yüzüne sülükler yapıştırılırdı. Sülükler, kanı yüzünden çekerek, ona soluk bir yüz bırakırdı. Bu kadar ileri gitmek istemeyen kadınlar ise yumurta akı, ekmek kırıntısı ve sirke ile yüzlerine maske yaparlardı.

  Vespucci saçlarının rengini arsenik ile açar daha sonra da saçlarını altınla kaplardı. Bunu kopyalamak isteyen yoksul kadınlar ise saçlarının rengini idrar ile açmaya başladılar.

  Bu pek de hoş değil biliyoruz ama güzel kadınlar bazen güzel olmayan şeyler yapmak zorunda kalabilirler.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

61
61 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)