Dany’nin Ejderhalarının Neden Ölmesi Gerekiyor ?

2 dk. Okuma Süresi


Daenerys Targaryen, Khal Drogo’nun cenaze sahnesinde, 1. sezonda, üç bebek ejderhasıyla ortaya çıktığında oyunun değiştiği açıktı. Tarih, uzun zamandır devam eden bir hanedanın kalıntılarını ve artık var olmayan bir sihri korkunç ejderhaları geçmişin ikonlarını gördü.

Dizi boyunca Dany ve ejderhaları daha güçlü hale geldi, ama şimdi serinin finali artık bu hikayenin bittiğini gösteriyor.

Daenerys’in küçük ateşli çocuklarının ölmesiyle…

Bir ejderha Gece Kralı’nın eline düştüğünde bile, Dany’nin kalan iki ejderhası da büyük ölçüde devrilmişti zaten. Savaşta olmak için inanılmaz müttefikler, ancak Westeros’ta tozun nasıl yerleştiğinden bağımsız olarak, dünyanın ejderhalar olmadan neredeyse her zaman daha iyi olduğunu gösteren tarihi bir emsal var.

Aslında, ejderhaların daha önce iki kez öldüğünde, sosyal tesadüfler için dönüm noktaları olarak hizmet etmişlerdi ve ölümleri her zaman siyasal iktidarda sıfırlanmaya zorlamaktadır.

Ejderhalar daha önce iki kez, bir kez Westeros’ta ve bir kez de Essos’ta öldü. Essosi ejderhaları ilk kez öldüğünde, Valyria Doom’u, şovun olaylarından dört yüz yıl önce felaket olan bir olay oldu. Targaryen ejderhaları, kıyamette hayatta kaldılar, çünkü o sırada zaten Westeros’taydılar, ama tüm ejderhaların ezici çoğunluğu, ejderha lordlarıyla birlikte, kıyamette öldürüldü.

Valyria Doom’una tam olarak neyin neden olduğunu açıklayan hiçbir doğrudan kaynak yok. Valyria patladığında ve ejderhaları onunla birlikte gittiğinde, Essos’taki politik durum sert bir şekilde değişti. Valyrian Freehold’un altyapısının kaybedilmesi sonucu ortaya çıkan boşluk Volantis ve Pentos gibi Özgür Şehirler tarafından bağımsız hale geldi.

Bu, Westeros’u etkileyen bir dizi ticaret piyasası oluştururken, köle ticaretini Daenerys’in kıtada yaptığı yolculukta parçalara ayrıldığı şehirlere dağıttı. Dothraki, ejderhalar hala buralarda olsaydı, dolaşım askeri gücü olarak gelişemezdi.

Ejderhaların Essosi neslinin üç yüz yıl sonra Westerosi neslinin ardından izledi. Aegon’un Westeros’u bir kral altında birleştirmesinden sonra, Targaryen hanedanı, Ejderlerin Dansı olarak adlandırılan bir iç savaşta Targaryenler aynı şekilde ejderhaları yok edene kadar kurallarını uygulamak için ejderhaları kullanmaya devam etti.

Ejderhaların Dansından sonra, gelişmekte olan Kral Aegon’a ejderha korkusundan dolayı “The Dragonbane” adı verildi (savunmasında, birisinin annesini yediğini gördü) ve son Targaryen ejderhası onun yönetiminde öldü.

House Targaryen hiçbir zaman ejderhalarının kaybından asla kurtulmadı.

Birkaç kuşak sonra başka bir iç savaş patlak verdi ve aile Mad King’in tahtı Robert Baratheon’a bıraktığı noktaya kadar reddetti.

Targaryenler, ejderhaları olmadan güçlü bir ev olarak yaşayamazlardı ve kraliyet çizgisinin kaybı, Yedi Krallık’ta, Westeros’un ilk sezonunda görülen siyasi iklimi kuracak şekilde iktidarı yeniden dağıttı.

Yeterince sadakat ürettiyse herkesin kral olabileceği fikri tam olarak demokratik bir değer değil, ama bir ejderha binicinin ensest kabilesinin sonsuza kadar yönetilmesinden bir adım.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

52
52 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)