Kitap Önerisi: Osman Balcıgil – Yeşil Mürekkep

Osman Balcıgil: '' Biyografik roman yazmak hassas bir iştir. ''2 dk. Okuma Süresi


Osman Balcıgil;

1.. - Kitap Önerisi: Osman Balcıgil - Yeşil Mürekkep - giriftt-books

Osman Balcıgil, yedi tepeli şehir İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır.(1955) Basın ve medya kuruluşlarında yaptığı çalışmalarla tanınmıştır. Birbirinden güzel eserleriyle insanların yaşamına dokunmuş ve yazar kimliğiyle binlerce insanın sevinçlerinde, mutluluklarında yer bulmuştur.

Osman Balcıgil kariyerine yayınevlerinde editör ve araştırmacı yazar kimliğiyle çalışmalar yaparak başlamıştır. İlerleyen yıllarda romanlarıyla halkın beğenisini kazanmış ve romanlarının bir kısmında toplumsal taşlama yapmıştır. Birikim, İletişim gibi Türkiye’nin önemli yayınevlerinde yayınlanan kitapların editör kısmında yaptığı katkılarıyla ismi duyulmuştur.

Hürriyet Medya, Star TV ve Kanal 6 gibi medya şirketlerinde programcı, birim editörlüğü ve program danışmanlığı gibi pek çok unvanla çalışmalara imza atmıştır. Ela Gözlü Pars: Celile ve Yeşil Mürekkep adlı romanlarıyla sıkça karşılaştığımız bir yazar haline gelmiştir.

Osman Balcıgil, Ela Gözlü Pars: Celile, Yeşil Mürekkep ve Dante’nin İstanbul Cehennemi gibi yapıtlarıyla çok satanlar listesinden uzun zamandır inmemektedir. Pisagor Tepkisi ise son yıllarda yakın tarihimizi konu alan seyahat ve sosyoloji ögeleri barındıran sıra dışı ve iddialı bir yapıt olarak okuyucuyla buluşmuş.

Röportajları, kitapları ve editör olarak bulunduğu eserler pek çok ödüle layık görülmüştür. Bunlardan en büyüğü de halkın sevgisi ve takdiridir.

Yeşil Mürekkep;

Sabahattin Ali, Bulgaristan’a kaçmasını sağlayacak kişinin  istihbarat ajanı olduğunun farkına varamadı. Kendisini, adı ölüm olan o dipsiz kuyuya bıraktı.
“Kuyucaklı Yusuf”, “İçimizdeki Şeytan”, “Kürk Mantolu Madonna”, bir dolu öykü ve çoğu şarkı olacak şiirler yazamayacaktı artık.  Devlet eliyle öldürülecek, “Ankara” isimli yeni romanı da yarım kalacaktı. Başkentte devletin acımasız çarklarının nasıl döndüğünü, siyasilerin ve bürokratların kirli ellerinin nerelere uzanabildiğini yazacaktı mümkün olsa.

Yazamadı.
Başına indirilen bir odun parçasıyla, kanlar içinde yığıldı yere. Yeşil mürekkepli dolmakalemi düştü cebinden. Çantasından, yeni romanının sayfaları savruldu etrafa. Yazıları yetim kalmıştı.
Biricik kızı Filiz de öyle.
Gözleri bir daha açılmamak üzere kapanırken, cüzdanında güzel Aliye’nin fotoğrafları da ağlıyordu.
Kısacık bir hayata, nesilden nesile miras kalacak eşsiz eserler sığdırmayı başarmış, vatansever bir aydındı Sabahattin Ali.
Yazılarıyla haksızlığa, baskıya ve dayatmalara başkaldıran, aşka âşık bir sevda adamıydı.

“Ela Gözlü Pars Celile”nin yazarı Osman Balcıgil’in kaleminden dökülen “Yeşil Mürekkep” acılı kuşağın mücadelesini tarihe not düşen emsalsiz bir roman.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

52
52 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)