Zürafalar İnce Bacaklarıyla Nasıl Dik Kalıyor ?

1 dk. Okuma Süresi


Zürafalar yaklaşık 1.000 kilogram ağırlığındadır, ancak boyutları için inanılmaz derecede ince bacak kemiklerine sahiptir. Yine de çökmezler veya incinmiş gibi görünürler. Nedenini bulmak için, Royal Veterinary College'dan araştırmacılar, Avrupa Birliği hayvanat bahçelerinden bağışlanan zürafa uzuvlarını test ettiler. Uzuvlar, esaret altında doğal sebeplerden ölen ya da ötenazi yapılan hayvanlardandı.

Araştırmacılar uzuvları sert bir çerçeveye yerleştirdiler ve daha sonra 250 kilograma kadar kütleleri kullanarak bir zürafanın bacaklarındaki ağırlığını taklit ettiler. Her bacakta herhangi bir sorun olmadan istikrarlı ve dik kaldı. Aslında, zürafa bacakları daha da büyük kuvvetleri başarıyla tolere edebildi.

zurafa 1 1 - Zürafalar İnce Bacaklarıyla Nasıl Dik Kalıyor ? - giriftt-animalsBunun nedeni, bir zürafa içindeki bacak kemiklerinin uzunluğunu çalıştıran bir oyukta bulunan süspansiyonlu bir bağdır (kemikleri bir arada tutan lifli doku). Bu bacak kemikleri insan ayağındaki metatarsal kemiğe ve insan elindeki metakarpal kemiğe benzer. Fakat bir zürafada, bu kemikler çok daha uzundur.

Askıdaki bağ kendi başına herhangi bir kuvvet oluşturmaz. Pasif destek sağlar çünkü kas değil elastik dokudur. Bu hayvan için yorgunluğu azaltır, çünkü kaslarını ağırlığını taşıyacak kadar kullanmak zorunda kalmaz. Bu bağ aynı zamanda zürafanın ayak eklemlerini de korur ve ayaklarının çökmesini önler.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

53
53 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)