Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi !

2 dk. Okuma Süresi


Bazen yeni bir dinozor türünün keşfi, kapsamlı bir arkeolojik kazı gerektirmez. Bir üniversite koleksiyonunda zaten bulunan dino kemiklerinin daha yakından incelenmesi yeterlidir. Yeni açıklanan Ngwevu intloko türü de böyle oldu.

Şu anda Güney Afrika Xhosa dilinde "gri kafatası" olarak adlandırılan yeni tür, aslında Witwatersrand Üniversitesi'ndeki Evrimsel Çalışmalar Enstitüsü (ESI) koleksiyonundaki birçok maddeden biri olan Massospondylus carinatus'un biraz tuhaf bir örneği olarak kategorize edilmişti.

Kalıntılar bulunduktan 40 yıl sonra, uzmanlar şimdi bu kemiklerin ona ait olmadığı sonucuna varmışlardır. Ayrıntılı bilgisayarlı tomografi veya BT taramaları, türler arasındaki anahtar farkları ortaya koydu.

Londra'daki Doğal Tarih Müzesi'nden paleontolog Paul Barrett, “Bu, gözümüzün önünde saklanan yeni bir dinozor. Örnek, yaklaşık 30 yıldır Johannesburg'daki koleksiyonlarda bulunuyor ve birçok bilim insanı onu çoktan araştırdı. Ancak hepsi bunun tuhaf bir örnek olduğunu düşünüyorlardı. Massospondylus olduğunu düşündüler.” dedi.

Korunmuş dino kemiklerinin belirtilen anormalliklerinden biri daha önce deforme olmuş bir kafatasına bırakılmıştı, ancak son çalışma hiçbir kırılma veya bükülme belirtisi göstermedi. Bu, deforme olmayan bir türden değil, farklı bir türden bir kafatasıydı.

yeni dinozor 1 - Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi ! - giriftt-animals
Yakın analiz yoluyla Ekip, M. carinatus  kayıtlarının bu kafatasının ve iskeletin büyüme düzenleri nedeniyle farklı olduğu hipotezini de reddetti. Erkekler ve dişiler arasındaki farklılıklar da indirgenmiştir, çünkü bu tipik olarak kafatası şeklini etkilememektedir.

Araştırmacılar, kemik dilimleri inceleyerek dinozorun yaşını tahmin edip, tamamen yetişkin olduğuna karar verdiler. N. intloko yetişkininden.

Yeni sınıflandırma bize dünyanın başlangıcında nasıl göründüğü hakkında daha fazla şey öğretebilir. Dinozorların dünyaya hükmetmeye başladığı 200 milyon yıldan biraz daha uzun bir süre öncesini, Jura dönemini.

Yeni ilan edilen N. intloko dinozorları ince bir boynu ve küçük kafalı bir başı ile iki ayağı üzerinde yürürdü. Burundan kuyruğa yaklaşık üç metre kadar, zamanının en küçük dinozorlarından biriydi.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

38
38 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)