Dört Bacaklı Balina Ataları Bulundu !

2 dk. Okuma Süresi


Balinalar okyanusa ait değil mi?

Bugün bu doğru olabilir, ancak cetaceans (balinalar, yunuslar, porpoises) aslında bir zamanlar karada yaşayan dört bacaklı memelilerden geliyordu.

Yayınlanan yeni araştırmalar, Peru’da, yepyeni bir balina türünün keşfedildiğini, kara memelilerimizin tuhaf evrimsel yolculuğuna bir bakış açısı sağladığını bildirdi.

İlk başta balinaların ataları, her biri küçük bir toynakla biten dört ayak parmağı olan küçük geyiklere benziyordu.

Hindistan’da bulunan belirli bir fosilleşmiş “kayıp halka” son balina öncüllerinin tehlike anında suya götürdüğünü. Ancak doğum yapmak ve yemek yemek için toprağa geldiğini gösteriyor.

Suda vejetasyon ve omurgasızlar ve sonunda küçük balıklar ve amfibiler için arama yaparak sığ sularda yüzmeye oldukça zaman harcayacaklardı.

En eski tarih öncesi balina fosilleri, 53 milyon yıl öncesine dayanır ve kuzey Hindistan Himalayaları’ndaki ve Pakistan’ın günümüzdeki bölgelerinde bulunur. Fosil kayıtları karada yürüme yeteneğini koruyarak. Samuru veya kunduz gibi derin sularda çoğu zaman yaşamaya sığ bir kademeli geçiş öyküsü anlatılıyor.

Yaklaşık 42 milyon yıl önce ve hala topraklara layık olan yeni keşfedilen Peregocetus pacificus, dünyanın diğer tarafına epik bir yolculuğa çıktı. Orta Eosen döneminde (kabaca 38 ile 48 milyon yıl önce) Afrika ve Güney Amerika birbirlerinden yarı yarıya uzaktaydılar, ancak bu deniz yaşamına tam olarak adapte edilmemiş üç metreden kısa bir hayvan için etkileyici bir şeydir.

42.6 milyon yıllık P. pacificus’un arka bacakları, ön ayaklarından çok daha kısa değildi ve ayak parmaklarında minik tomurcukları vardı, bu da kendisini karada yürüyebildiklerini öne sürdü. Bununla birlikte, iskeletin diğer özellikleri, sudaki bir yaşama iyi adapte olduğunu göstermektedir.

ayakli balina 1 - Dört Bacaklı Balina Ataları Bulundu ! - giriftt-animals

Örneğin,

arka ayak kemikleri bağların ve tendonların bağlanacağı sırtlara sahipti, bu da perdeli ayaklara sahip olduğunu gösterdi. Kunduz benzeri kuyruk kemikleri, yüzmeye güçlü bir yardımcı olarak kullanıldığına işaret eder, ancak bugünün balinaları gibi bir kuyruk talaşının bulunup bulunmadığına dair hiçbir kanıt yoktur.

P. pacificus keskin, makas benzeri dişlerin gösterdiği üzere etçildi. Bugün balinaların yaptığı gibi büyük kemikli balıklar yiyordu. Bununla birlikte P. pacificus, modern etçillerinkine benzeyen dişlere sahipti ve ön azı dişleri ve kompleks dişleri olan azı dişleriyle köpeklere benziyordu.

Binlerce yıl boyunca, daha verimli yüzmeyi sağlamak için omurgadan ayrılan pelvik kemikler, yüzer yerçekimi kolaylaşan suda artan zaman evrimsel kaynakların güçlü, ağırlık taşıyan bacaklara tahsisini azalttı.

Giderek ön uzuvlar palete dönüşmüştü ve körelmiş arka ayakları küçüldü ve kayboldu. Elbette modern balinalar, uzun zamandan beri ilk kara memelilerinin uzak atalarının çıktığı okyanuslara geri döndüler.

Evrimsel baskının toprağa yaptığı tek şey, atalarının kara maceralarının anatomik bir yankısı olan bazı türlerde pelvise tutturulmuş küçük kemik kalıntılarıdır.

Ama 50 milyon yıl sonra nerede dolaşacaklarını kim söyleyecek?


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

41
41 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)