Çin Aslanı Chow Chow Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

İngilizcede chow chow adıyla da bilinen Çin Aslanı şirin görünüşünden dolayı birçok hayvanseverin ilgi odağı olmaya devam ediyor.2 dk. Okuma Süresi


Kendisine has özellikleri olan Çin Aslanı farklı bölgelere uyum sağlayabilen nadir hayvanlardandır. Peki, çin aslanı nedir ve özellikleri nelerdir?

Chow Chow’un yapısı bir kaç milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş köpek kalıntılarına benzemektedir. Chow Chow; avcı araba çekicisi ve tekne bekçisi görevlerini üstlendiği Çin’de binlerce yıldır bilinmektedir.

Tarih içinde Chow Chow keklik ve vizon avının yanı sıra kızak çekiminde de kullanılmıştır. Kürkü de ceket yapımında kullanılmıştır. Ayrıca bu köpeklerin eti Çin’de aranan bir yiyecek türüdür ve günümüzde hala Çin’de yenmektedir.

Bu güzel köpek 1800’lerin sonlarında ilk kez İngiltere’ye getirildi. İsmi muhtemelen Uzak Doğu’dan getirilen her türlü eşya için kullanılan ve İngilizce konuşma diline ait bir deyim olan “chow-chow” ‘dan gelmektedir.

Chow Chow Amerika’da oldukça popüler bir köpektir. Bekçi ve koruma köpekliği chow chow’un temel görevleridir.

chow chow - Çin Aslanı Chow Chow Nedir ? Özellikleri Nelerdir ? - giriftt-animals

Temel Özellikleri:

Pek çok köpek türü 42 dişe sahip olmasına rağmen Çin Aslanı’nda 44 diş vardır ve dillleri siyahtır.
Chow Chow yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Küçük bir bahçe de yeterli olabilir. Sıcağa karşı duyarlıdır. Gerektiğinde dışarda da yaşayabilir.
Bu türün köpekleri tembelleşebilir. Bu nedenle düzenli egzersize gereksinimi vardır.
Uzun tüylerinin düzenli bakımı dik duran tüylerin bu görünümünü koruması açısından önemlidir. Bu ırk mevsimsel olarak yoğun tüy döker ve alt kürkü bu dönemde özellikle dikkatli bakım gerektirir. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir.
Ortalama ömürleri 8-12 yıldır. Ortalama kiloları 20-32 kg arasındadır.
Boyları ise 43-51 cm arasında değişmektedir.

Chow Chowlar, pek sosyal değildir, agresiftir, gururludur, savunmacıdır, kararlıdır ve  oldukça güçlüdürler.

Genellikle tek kişiye bağlanırlar. Aile üyelerine mesafeli davranırlar ama onlara da çok sadıktırlar. Yabancılarca zorlanırsa saldırganlaşabilirler. Bu dominant ırk yine dominant bir sahibe gereksinim duyar. Bu ırkın sahibi doğal olarak tutarlı ve sakin biri olmalıdır. Bu tür biriyle Chow Chow gerçek karakterini bulur.

Dogustan inatçı ve kendilerine has mantıkları ile doğarlar. Chow Chow öğrenir ancak komutların bir amacı olduğunu bilmelidir. Ona karşı her zaman tutarlı olunmalıdır.

Yavruyken kedilerle tanıştırılırsa erişkin olduğunda da sorun pek çıkarmazlar. Yavruyken gelecekte aşırı koruyucu olmaması için çok iyi sosyalleştirilmelidir. Kişilikleri genellikle yetiştirilmeleri ile alakalıdır.

Dikkatle sosyalleştirilmiş bir Chow Chow mükemmel bir aile köpeği olabilir.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

56
56 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)