Bu Ufak, Tuhaf Solucanlar Okyanusta Kaydedilen En Sesli Yaratıklar !

1 dk. Okuma Süresi


Gürültülü sesler düşündüğünüzde muhtemelen daha önce duyduğunuz çığlıkları veya tüm vücudu titreten bombaları hayal ediyorsunuz. Küçük 1 milimetrelik deniz solucanına ( Leocratides kimuraorum ) ait olan sesleri değil.

Ancak Kyoto Üniversitesi’nden deniz biyoloğu Ryutaro Goto ve meslektaşları, bu çok ırklı solucanlar tarafından yapılan sesleri ölçtüklerinde, 157 desibel gibi bir rakamla karşılaştılar. Bağlam olarak, 10 desibele kadar düşük sesleri duyabiliriz, ancak yaklaşık 130 desibel kadar sesler acı verir ve kulaklarımıza zarar verebilir.

Araştırmacılar, “Bu, denizde ölçülen en yoğun biyolojik sesler arasında yer alan karideslerin sesleri ile karşılaştırılabilir.”

solucan 1 - Bu Ufak, Tuhaf Solucanlar Okyanusta Kaydedilen En Sesli Yaratıklar ! - giriftt-animals
Söz konusu karidesler ( Synalpheus paraneomeris ) 189 desibele kadar ses çıkarabilirler. Bunu avlarını sersemletmek için yaparlar ve bu ses cam kırma kapasitesine sahiptir.

Bu, süngerde yaşayan solucanın korkutucu baskı dalgası o kadar etkileyici olmasa da, solucanların sessiz olduğu düşünüldüğünden araştırmacılar şaşırdılar.

Araştırmacılar, yumuşak gövdeli hayvanların yüksek ses çıkardıklarının bilinmediğine dikkat çekti. Goto ve arkadaşları da solucanları laboratuvara götürene kadar bunu bilmiyorlardı.

Araştırmacılar; “Sesi avlarını sersemletmek için kullanıyor olabilirler. Ama aynı zamanda tür içi iletişim için de kullanıyor olabilirler.” diyor.


Bize puan verebilir yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz !

70
70 puan
nuni

İçerik Formatları
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular dizisi
Anket
Buradan bir yada birkaç sorulur anketler oluşturabilirsiniz.
Haber & Hikaye
Bu formatı kullanarak düz metinler, hikayeler, makaleler ve haberlerinizi kolaylıkla oluşturup paylaşabilirsiniz.
Top List
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (1 - 2 - 3)
Ters Liste
Bu formatı kullanarak top list, ürün listesi gibi bir çok ters liste oluşturup kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz. (3 - 2 - 1)